دکتر جهانگیر: تحقق کامل طرح کاهش آسیب های اجتماعی نیازمند توجه جدی به زندانیان و خانواده های آنان است/تاکید رئیس سازمان زندان ها بر پیگیری پرونده زندانیان مهریه/ لزوم ورود نهادهای دینی و اجتماعی برای توسعه فرهنگ صلح و آشتی در جامعه

دکتر جهانگیر در نشست سراسری با مدیران سازمان زندان ها با تاکید بر فرصت ارزشمند ایجاد شده در سایه نگاه راهبردی و تحولی حضرت آیت الله رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه در بخش های قضایی و اداری قوه و سازمان های وابسته بر ضرورت پیگیری وضعیت زندانیان جرایم غیرعمد تاکید کرد.

رئیس سازمان زندان ها در این نشست که به صورت سراسری و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد اظهار داشت: علیرغم ظرفیت های بالای بخشنامه ساماندهی زندانیان هنوز انتظارات به صورت کامل برآورده نشده و تمامی متولیان اجرای این بخشنامه باید اهتمام بیشتری بر این موضوع داشته باشند.

این مقام ارشد قضایی در ادامه اظهار داشت: کاهش آسیب های اجتماعی به میزان ۲۵درصد یکی از برنامه های اصلی در برنامه ششم توسعه کشور است و از این رو همه باید تلاش کنیم تا این مساله که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب«مدظله العالی» نیز می باشد محقق شود.

وی گفت: وجود زندانیان و مسائل مرتبط با آنها یکی از بخش های مهم در موضوع آسیب های اجتماعی است که تبعات گسترده ای در جامعه دارد.

رئیس سازمان زندان ها تاکید کرد: کسی که به هر دلیلی وارد زندان می شود دچار مسائل متعدد می شود از این رو باید تا حد امکان ورودی به زندان ها را کاهش دهیم.

وی با اشاره به رویکرد اخیر قوه قضائیه در اجرای دستور حضرت آیت الله رئیسی در برنامه ریزی و تلاش همه جانبه برای کاهش جمعیت کیفری زندانیان با تاکید بر زندانیان جرایم غیرعمد از جمله مهریه، گفت: وجود زندانیان مهریه در داخل زندان ها زیبنده نیست و تمامی استان های کشور باید به صورت ویژه پرونده این اشخاص را مورد به مورد بررسی کنند تا حداکثر مساعدت قضایی برای ایشان اعمال شود.

دکتر جهانگیر گفت: برای کاهش زندانیان مهریه علاوه بر ضرورت توسعه فرهنگ صلح و آشتی در جامعه و تحکیم بنیان خانواده می توان از ظرفیت های جامعه خیرین کشور نیز بهره مند شد تا هیچ کس به خاطر عدم پرداخت مهریه در زندان نباشد.

رئیس سازمان زندان ها گفت: استان های سراسر کشور باید متناسب با شرایط بومی و فرهنگی برای کاهش جمعیت کیفری برنامه ریزی نمایند.

وی یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش جمعیت کیفری و کاهش وقوع جرم را استفاده از ظرفیت نهادهای دینی و اجتماعی بویژه مساجد عنوان نمود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه در ادامه این نشست گفت: یکی از موارد دیگری که می تواند منجر به کاهش ورودی به زندان ها و کاهش جمعیت کیفری باشد اجتناب از صدور احکام بازداشت های زیر ده روز است که اخیراً ریاست محترم قوه قضائیه نیز برآن تاکید نموده اند.

دکتر جهانگیر گفت: در اغلب موارد ورود یک فرد به زندان ولو برای یک روز نیز تبعات اجتماعی بدی برای وی و خانواده اش دارد و پیشگیری از صدور این گونه احکام می تواند در نهایت به سلامت جامعه و کاهش آسیب های اجتماعی منجر شود.

رئیس سازمان زندان ها خطاب به مدیران زندان های سراسر کشور گفت: پرونده همه زندانیان باید پیگری و صحبت های همه آنان باید شنیده شود تا خدای ناکرده حقی از کسی ضایع نشود.

دکتر جهانگیر عنوان داشت: حضور هر فرد در جامعه تبعات و آسیب های مختلفی به دنبال دارد از این رو تلاش برای آزادی هر زندانی بویژه زندانیان جرایم غیر عمد یک امر انسانی و اخلاقی است و اگر بتوانیم شرایط مناسب آزادی زودتر یک فرد را ولو برای یک روز هم فراهم نماییم کار ارزشمندی خواهد بود.

رئیس سازمان زندان ها در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در کنار تلاش برای کاهش جمعیت کیفری باید شرایط زیست خوب و سالم زندانیان را در داخل زندان ها نیز بهبود ببخشیم تا زندانی در شرایط مناسب جهت بازگشت شرافتمندانه به جامعه تلاش کند.

دکتر جهانگیر با تاکید بر اینکه کار زندانبانی یک کار اصلاحی و تربیتی است گفت: هرگز نباید برای رفع تکلیف کار کرد بلکه مهمترین عنصر در این کار اعتقاد به اصلاح و تربیت فرد زندانی و تلاشی است که برای نجات انسان های آسیب دیده انجام می شود.

وی تصریح کرد: قطعاٌ حاصل این تلاش ها در زندان ها به کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه منجر می شود از این رو تلاش برای کاهش ورودی به زندان ها، کاهش جمعیت کیفری و اصلاح و تربیت زندانیان در کنار حمایت از خانواده زندانیان بخش مهمی از این رسالت اجتماعی است که بر دوش قوه قضائیه و سازمان زندان ها قرار دارد.

دکتر جهانگیر در پایان بخش اول سخنان خود مراقبت از سرمایه های انسانی را اصل مهمی در سلامت جامعه دانست و گفت: باید ریشه های وقوع جرم در جامعه از بین برود و شرایط رشد و بالندگی افراد جامعه فراهم شود تا انشااله شاهد به حداقل رسیدن جمعیت کیفری باشیم.

در ادامه این نشست رئیس سازمان زندان ها به طرح مسائل مختلف در خصوص مدیریت زندان های کشور و ارائه برنامه های کلان سازمان زندان ها پرداخت.

شایان ذکر است در این نشست که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد تعدادی از مدیران ستادی و استانی به طرح موضوعات و مسائل مربوط به زندان ها پرداختند.

انتهای پیام./